Wybieramy stolarkę okienną do domu. Na co zwrócić uwagę porównując oferty producentów?
Polska jest liderem w stolarce okiennej. Nasz krajowy produkt można oglądać na całym świecie w budynkach mieszkalnych i nie tylko. Możemy poszczycić się wysokimi notowaniami wśród producentów okien w Europie.
Na krajowym rynku jest około 2,5 tys. producentów, rocznie z ich fabryk wyjeżdża kilkanaście milionów okien, zdecydowana większość z nich to okna plastikowe (3/4), dalej okna drewniane (1/4) i najmniej okien stalowych i aluminiowych.
Najbardziej znane, popularne i w dużej części eksportowane to m. in.: Oknoplast, Drutex, Velux, Fakro, Dako, Dobroplast.
Wybór jest bardzo duży, natomiast musi być zbieżny z projektem i wizją domu a przede wszystkim z normami, które są nakładane na inwestorów w zakresie termoizolacyjności.
Od stycznia 2017 r. weszły nowe przepisy budowlane dla okien pionowych i połaciowych montowanych w nowych budynkach. Zmiana uwarunkowań dotyczy współczynnika przenikania ciepła (Uw). Obecnie wartość dla okien pionowych nie może być wyższa niż 1,1 W/m2K a dla połaciowych 1,3W/m2K. Na przestrzeni ostatnich lat widać, że współczynnik cyklicznie jest obniżany, od 2021 r. nie będzie mógł być wyższy niż 0,9 W/m2K.
Oznacza to, że dla inwestorów cena okien rośnie, ponieważ producenci muszą spełniać normy inwestując w nowe technologie ulepszając swoje produkty. Przykład: Okna pcv muszą posiadać 3 szyby a co za tym idzie lepsze okucia, dodatkową uszczelkę, ponieważ takie okno jest cięższe. Szacuje się, że okno dwuszybowe o tych samych wymiarach jak 3-szybowe może być nawet 30% droższe!
Droższe okna, ale o lepszym współczynniku przenikania ciepła i fachowym montażu pozwolą na oszczędności w wydatkach na późniejsze ogrzewanie. Należy pamiętać, że okna to inwestycja na wiele lat, dlatego trzeba liczyć się z kosztami.
Na jakie inne parametry należy zwrócić uwagę wybierając stolarkę okienną?
Przepuszczalność energii słonecznej. Im wyższy współczynnik (g) tym więcej energii wnika przez szybę z zewnątrz do wewnątrz. Zimą pomieszczenia są ogrzewane, jednak latem może to powodować przegrzewanie i źle znoszoną przez użytkowników wyższą temperaturę.
Estetyka. Kilkanaście lat temu inwestorzy wymieniali na potęgę okna drewniane na plastikowe. Dziś tendencja jest odwrotna. Okna drewniane cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na wygląd, coraz większą popularność zyskują także okna aluminiowe, nie tylko ze względu na estetykę, ale także właściwości (np. mniejsza waga, wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne).
Co warunkuje ceny okien?
- profile, na jakich są wykonane (szczególnie przy wymiarowo mniejszych oknach)
- sposób otwierania,
- ich wielkość, wymiary standardowe zawsze są tańsze,
- materiał, z jakiego skrzydło okienne zostało wykonane,
- ilość komór,
- izolacja termiczna, najlepszą gwarantują profile trójkomorowe. Warto zwrócić uwagę nie tylko na gaz jaki wypełnia przestrzenie międzyszybowe ale także o ich szerokość (od 10 do 16 mm),
- pokrycie szyby wewnętrznej warstwą niskoemisyjną (wpływa na uciekanie ciepła z pomieszczenia)
Czym jest ciepły montaż?
Wszystkie wspomniane parametry są bardzo ważne, ale jeśli stolarka zostanie źle zamontowana, to przestaną one spełniać swoją funkcję. Producenci w kartach produktów określają rekomendowane metody montażu, aby zapewnić izolację termiczną i stabilność. W tym celu stosuje się montaż w formie wysunięcia okien na grubość ściany z warstwą ocieplenia, by uniknąć ewentualnych mostków termicznych.
O oknach warto pomyśleć na etapie projektu, ponieważ to inwestycja na lata. W tym celu należy zapoznać się z ofertami producentów, przeglądać katalogi produktów pod kątem właściwości okien, które są w kręgu naszego zainteresowania, zasięgnąć też opinii sprzedawców, którzy są ekspertami.
Dokonując wyboru nie zapomnij o porównaniu cen, ponieważ w zależności od sprzedawców ceny mogą się różnić za ten sam model, ale także za montaż. Okna wycenisz poprzez nasz portal. Wystarczy, że wyślesz zapytanie a trafi ono do sprzedawców oferujących ten produkt na terenie Twojej inwestycji!