Fotowoltaika: Czysta energia, czyste powietrze

Rynek producencki w wielu krajach w ostatnich kilku latach notuje wzrost mocy produkowanych modułów fotowoltaicznych, tak też jest w przypadku polskiej spółki z Tarnowa, producenta modułów fotowoltaicznych Bruk-Bet Solar, który zapewnia czystą energią coraz większej liczbie mieszkańców naszego kraju. Jednoczesne podwyżki cen energii elektrycznej powodują ciągły wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem. Zastanawiając się nad wyborem technologii fotowoltaicznej, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą modułów fotowoltaicznych to coraz powszechniejsza praktyka. Najczęściej zamontowane na dachu obiektu, lecz spotykane też na elewacji czy na gruncie, zapewniają wygodę i niezależność od cen prądu lokalnego zakładu energetycznego. Zastanawiając się nad wyborem technologii fotowoltaicznej, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą modułów fotowoltaicznych to coraz powszechniejsza praktyka. Najczęściej zamontowane na dachu obiektu, lecz spotykane też na gruncie czy na elewacji, zapewniają wygodę i niezależność od rosnących cen prądu. W dobie tak znaczącego zanieczyszczenia powietrza, istotne jest również poszanowanie kopalnych zasobów energetycznych przez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wyprodukowaną czystą energię z instalacji fotowoltaicznej można wykorzystać na bieżące potrzeby gospodarstw i zakładów, np. zasilając pralkę, ogrzewając domu czy zasilając maszyny produkcyjne. Stawiając na fotowoltaikę, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami i elementami systemu aby zagwarantować bezusterkową pracę systemu na lata.

Instalacja fotowoltaiczna – moduł fotowoltaiczny Stawiając na fotowoltaikę, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami i elementami systemu aby zagwarantować bezusterkową pracę systemu na lata. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej niezbędne jest przyjrzenie się parametrom sprawności i mocy modułów. Sprawność modułu zawsze wyrażana jest w procentach i najczęściej wynosi od 16 do 19%. W przypadku modułów Bruk-Bet Solar http://www.solar.bruk-bet.pl/ jest to nawet 19,29%. Parametr ten wskazuje, ile odbieranego światła słonecznego zostanie przekształcone na energię elektryczną. Jakość modułów wpływa na uzysk energii. W polskich warunkach nasłonecznienia uzysk energii elektrycznej wynosi od 950 kWh do 1200 kWh z każdego 1 kWp instalacji. Moc nowoczesnych paneli fotowoltaicznych zaczyna się od ok. 260 W, u producenta takich modułów w Bruk-Bet Solar Tarnowskiej spółki możemy zakupić 380 W Nie bez znaczenia jest też deklarowana przez producenta utrata parametru generowania mocy w czasie. Najlepsze na rynku moduły tracą na mocy w skali roku nie więcej niż 0,6%. Łącząc ze sobą moduły fotowoltaiczne można stworzyć wydajną instalację. W przypadku marki Bruk-Bet Solar, szeroki zakres paneli w zestawach o różnych mocach, daje możliwość zastosowania odpowiedniego rozwiązania do konkretnego zapotrzebowania i rodzaju dachu.

Analizując ofertę dostępną na rynku, należy przyjrzeć się materiałom użytych do produkcji w tym folii EVA. Wysokiej jakości folia EVA gwarantuje, że moduły PV nie będą żółknieć z czasem oraz nie ulegną rozwarstwieniu dzięki odpowiedniemu usieciowani inaczej zespoleniu wszystkich materiałów wchodzących w ich skład modułu PV, tworzy warstwę izolacyjną pokrywająca powierzchnię modułów fotowoltaicznych. Powinna być przezroczysta i niewidoczna dla naszego oka. Niska jakość półproduktów, krótki czas laminacji ma negatywny wpływ na sprawność oraz żywotność paneli.
Aby instalacja działała prawidłowo, moduły fotowoltaiczne muszą być kompatybilne z innymi podzespołami. Dla użytkownika końcowego zawsze powinien to być zestaw kompletny dobrany tak, aby poszczególne elementy mogły ze sobą poprawnie współpracować: inwerter o odpowiedniej mocy, właściwe przekroje przewodów elektrycznych, poprawnie dobrane zabezpieczenia elektryczne zgodne z normami i przepisami przeciwpożarowymi, dopasowana do dachu konstrukcja mocująca. Nie bez znaczenia jest też ważny okres gwarancji, który można rozszerzyć w Bruk-Bet Solar mówi” Krzysztof Strug koordynator rozwoju sprzedaży w Bruk-Bet Solar”.

Inwerter – jedna z najważniejszych części instalacji fotowoltaicznej Moduły fotowoltaiczne to jednak nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić swoją uwagę. Dla prawidłowego działania ogromne znaczenie ma także odpowiednio dobrany inwerter. Jego zadaniem jest zamiana wytwarzanego przez system fotowoltaiczny prądu stałego na prąd zmienny, który dzięki spełnieniu odpowiednich parametrów jest w stanie zasilić urządzenia elektryczne lub zostać przesłany do sieci elektroenergetycznej. W zależności od potrzeb, sposobu wykorzystania i magazynowania energii elektrycznej, można wybierać spośród kilku jego rodzajów:

• inwerter sieciowy, dostosowany jest do przesyłania energii do sieci elektroenergetycznej. Posiada wbudowany licznik, który zlicza wyprodukowaną energię;

• inwerter wyspowy, wykorzystywany jest do zasilania urządzeń wewnątrz budynku i ładowania akumulatorów, wytworzona energia nie może być oddawana do sieci jednak można czerpać prąd sieciowy, gdy nasza produkcja nie pokrywa zapotrzebowania;

• inwerter hybrydowy, daje niezależność od dostawcy energii. W momencie przerwy w dostawie prądu, instalacja wyposażona w falownik hybrydowy jest w stanie funkcjonować dalej samodzielnie. Warto wiedzieć przed wyborem, że moduły fotowoltaiczne są najistotniejszą częścią instalacji fotowoltaicznej. Głównie to od ich jakości zależy uzysk energetyczny systemu PV i jego trwałość. Stąd przy wyborze warto kierować się nie tylko ceną, ale należy brać kilka innych aspektów, certyfikaty jakości posiadane przez producenta, dostępność modułów, satysfakcje innych klientów, charakter właścicielski firmy, kapitał własny i czas jej działania w biznesie PV, jak grupa Bruk-Bet z 35 letnim doświadczeniem które pozwolą zminimalizować ryzyko nietrafnego zakupu.