Czy powinno się oszczędzać na materiałach budowlanych ? Cz.1 Materiały ścienne- ceramika

 

Przeglądając fora internetowe, strony o tematyce budowlanej, pytając znajomych budujących domy, remontujących mieszkania bardzo często słyszę tezę: na materiałach konstrukcyjnych nie powinno się oszczędzać. „Lepiej kupić droższy, ale lepszy materiał”, „Ten jest sprawdzony, nie ma co eksperymentować”. „Tamten może jest i tańszy, ale jakościowo gorszy”...

Co to znaczy lepszy? Marka? Popularność? Opinie znajomych a może firm budowlanych?

Na czym w takim razie można oszczędzić budując czy remontując dom? Każdy ma swój budżet, w którym planuje się zmieścić, zwłaszcza, że koszt budowy domu do stanu deweloperskiego w przeciągu ostatniego roku szacunkowo wzrósł z około 2 950 zł/m2 do 3 450 zł/m2.  

Dzisiejszy artykuł jest pierwszym z cyklu oszczędności podczas budowy dotyczący właśnie materiałów budowlanych. Ma on na celu zebranie merytorycznych argumentów dotyczących ceramiki wykorzystywanej na budowę ścian.

Budowa ścian to jeden z poważnych wydatków dla inwestora. Przymierzając się do kupna materiałów inwestorzy szukają, pytają, porównują ceny  a odpowiedzi na forach to często subiektywna ocena osób, które budowały i wybrały właśnie ten materiał.  Zrozumiałym jest niepewność, ponieważ dla większości to nowe doświadczenie.

Na forach internetowych królują pytania: „Beton komórkowy czy silikaty?”, „Z czego budowaliście, mam dylemat: ceramika czy beton komórkowy?”, „Zastanawiam się nad keramzytem, ale wszyscy mówią ceramika”, „Z czego budowaliście swoje domki?, „ Jeśli wybrałem ceramikę, to który producent?”.

Wiele osób myśląc o ceramice mówi Porotherm, to trochę jak z butami sportowymi, myśląc o nich mówimy adidasy. Trzeba wiedzieć, że producentów ceramiki w kraju jest więcej. Są duzi producenci a także producenci lokalni. W tym artykule skupimy się na tych wiodących. W kolejnych artykułach przedstawimy inne materiały, nad którymi zastanawiają się inwestorzy (beton komórkowy, silikaty, keramzyt). 

Przejdźmy do argumentów merytorycznych. Pod ocenę wzięliśmy kilka kluczowych parametrów: współczynnik przenikania ciepła (U), wymiary pustaków, zużycie na m2, cenę jednostkową (katalogową), cenę na budowę m2 ściany oraz cenę łączną dla przykładowego domu o powierzchni ścian 220 m2.

W tym celu zostały wybrane materiały producentów oferujących najczęściej wybieraną ceramikę (pustak ceramiczny 25 P+W, klasa 15).

Poniżej zestawienie proponowanych materiałów i ich parametry, które poddamy ocenie.

 Wnioski:

Z powyższych danych wynika, że najcieplejszym pustakiem jest Termoton Diament 25 P+W z ZCB Owczary sp z o.o. Ten materiał ma współczynnik przenikania ciepła 0,61 W/m2K. Co ciekawe, wartość współczynnika jest niemal identyczna do współczynnika osiąganego przez betony komórkowe, które są uważane za materiały cieplejsze niż ceramika (o betonie komórkowym w innym artykule).

 Drugim ważnym czynnikiem jest cena za konkretny produkt proponowany przez producentów. Wskazane ceny w tabeli są cenami z cenników producentów prócz POROTHERM, ponieważ na stronie producenta nie ma aktualnego cennika. W przypadku tego materiału przyjęto wartość za pustaka proponowaną przez jedną z największych hurtowni budowlanych w Polsce.
Istotnym jest to, że ceny materiałów dla inwestorów zależne są od m.in. warunków, jakie hurtownie budowlane / składy otrzymują od producentów czy marży jaką nakładają na produkt. Dlatego warto wyceniać materiały budowlane, gdyż różnice mogą być znaczące.

Według cen katalogowych najtańszym materiałem jest TERMOTON 25 P+W (ZCB Owczary) a najdroższym MEGA TERM  (CERPOL).
Biorąc pod uwagę stosunek jakości (parametry) do ceny propozycja od ZCB Owczary (TERMOTON Diament 25p+w) jest bardzo interesująca, ponieważ konkurencyjny produkt, który ma zbliżone parametry jakościowe jest niemal dwukrotnie droższy.

Przyjmując, że na budowę swojego domu potrzebujemy ceramikę na 220 m2 ścian to już na tym etapie widać jak dużą oszczędność można uzyskać. Pomiędzy najtańszym (12 265 zł) a najdroższym materiałem (27 466 zł) jest różnica ponad 15 000 zł!

Kolejny ważny argument: termoizolacja. Sprawdzamy, jaki będzie współczynnik przenikania ciepła stosując na ściany dwa rodzaje styropianu:  biały (040, 20 cm) i grafitowy (033, 20 cm).

 

 Wynik:
Każdy z proponowanych materiałów ceramicznych jest dobry, dom będzie stał 100 lat i więcej 😊.
Dla finalnego efektu (ciepła ściana) mniej istotne jest jaką zastosujemy ceramikę, znacznie większe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej warstwy izolacyjnej, ponieważ to od grubości i jakości tego materiału zależy uzyskany w ten sposób współczynnik przenikania ciepła naszej ściany.

Ciekawostka:
Pozornie mała różnica we współczynniku przenikania ciepła ściany ( 0,13 W/m2K – 0,17 W/m2K) to procentowo niemalże 24% dysproporcja!

Dzięki odpowiedniemu doborowi ceramiki jak i warstwy izolacyjnej możliwe są duże oszczędności – zarówno na poziomie inwestycji jak i późniejszej eksploatacji budynku.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na materiały do kolejnych etapów budowy czy wynagrodzenie dla wykonawców.

Czy powinno się oszczędzać na materiałach do budowy ścian? Uważam, że tak.

Dlatego:

  1. Poza pozyskanymi opiniami o danym produkcie porównuj parametry jakościowe materiałów (producenci na swoich stronach www umieszczają specyfikacje produktów).
  2. Wyceniaj materiały budowlane w hurtowniach lokalnych i internecie. Możliwość wysyłania zapytań o ceny materiałów daje Ci nasz portal. Wystarczy założyć bezpłatne konto.
  3. Aby przeczytać kolejne artykuły, polub nas na naszym fanpage https://www.facebook.com/znanibudowlanipl/. Tam będą na bieżąco umieszczane.

 

*Artykuł został napisany w oparciu o analizę oficjalnie dostępnych informacji. Nie jest artykułem sponsorowanym i nie ma na celu promocji produktu.